کاردان سئو

لینک چیست - کاردان سئو

لینک چیست؟ ساختار لینک و انواع لینک در سئو به زبان ساده

آخرین بروزرسانی: 22 اسفند 1402 @ 9:07 قبل از ظهر
فهرست محتوا
5
(1)

لینک یا هایپرلینک (Hyperlink) برای هدایت کاربران بین منابع اینترنت استفاده می‌شود. همچنین موتورهای جستجو نیز از لینک برای جستجو در صفحات وب استفاده می‌کنند. کاردان سئو به دلیل اهمیت لینک ها در سئو، شاخه‌ای از فعالیت‌های سئو به مدیریت لینک‌ها اختصاص دارد که به آن لینک سازی گفته می‌شود.

انواع لینک و ساختار لینک - کاردان سئو

دقیقا لینک چیست؟ LINK

  • لینک یک تگ HTML است که ساختار آن بدین شکل است:<a href=”https://example.com/” >متن</a>
  • متنی که درون عنصر href قرار می‌گیرد، مقصد لینک است که کاربر با کلیک روی آن به آن مکان منتقل می‌شود
  • با قرار گرفتن موس روی لینک حالت موس از فلش به دست تغییر می‌کند
  • وظیفه لینک؛ پیوند دادن دو منبع در اینترنت است. مانند دو صفحه سایت
  • درون هر لینک؛ متنی یا عکسی قرار می‌گیرد که به آن انکر تکست گفته می‌شود و قابل کلیک است

چرا لینک در سئو مهم است؟

لینک یکی از نکات موثر در فاکتورهای سئو است و برگ برنده گوگل در هنگام شروع کار بود. تا قبل از ورود گوگل، موتورهای جستجو فقط به عوامل سئو داخل سایت اهمیت می‌دادند و گوگل اولین موتور جستجویی بود که به عوامل سئو خارج سایت نیز اهمیت داد.

مهم‌ترین عامل خارج سایت از نظر گوگل، این است که یک صفحه، از سایت‌های دیگر لینک دریافت کند. به لینکی که یک سایت از سایت دیگر دریافت می‌کند بک لینک گفته می‌شود و یکی از فاکتورهای سئو است.

البته لینک سازی داخلی نیز بسیار مهم است. به این علت که ارزش ورودی به سایت را می‌توان با آن مدیریت کرد.

انواع لینک در سئو

  • لینک داخلی: لینکی که از یک صفحه سایت خودمان به صفحه دیگر سایت خودمان داده شود
  • لینک خروجی: لینکی که از سایت ما به سایت دیگر داده شود

تفاوت لینک فالوو و نوفالوو چیست؟

لینک نوفالوو؛ لینکی است که از نظر سئو؛ ارزشی به صفحه مقصد انتقال نمی‌دهد. ساختار لینک نوفالو را در کد زیر مشاهده می‌نمایید:
<a href="example.com" rel="nofollow">متن لینک</a>

لینک فالوو،؛ لینکی است که بخشی از ارزش صفحه (لینک جویس) را به صفحه مقصد انتقال می‌دهد. برای فاولوو کردن لینک، نیازی نیست کاری انجام شود تمام لینک‌ها به صورت پیش‌فرض فالوو هستند.

تاثیر لینک فالوو در خدمات سئو خارجی

تاثیر لینک فالوو در خدمات سئو خارجی بسیار مهم است به این دلیل که زمانی که رقابت در کلمات کلیدی سخت شدت می گیرد و به اصطلاح کلمه کلیدی در نتایج گوگل قفل شده و در نتایج جا به جا نمی شود خب باید بریم سراغ آف پیج سئو یا همان ریپورتاژ آگهی از سایت های مرتبط و با آتوریتی بالا که خیلی تمیز اعتبار آن سایت به سایت مبدا انتقال داده شود البته کاردان سئو در خدمات سئو خارجی تجربه بالای دارد.

تاثیرات لینک در سئو

همانطور که گفتم لینک‌ها در سئو بسیار تاثیرگذار هستند و باید به شدت مراقبت شوند. در لینک‌هایی که از سایر صفحات به یک صفحه میدهیم حتما باید توجه کنیم که با چه کلمه‌ای و از چه صفحه‌ای به صفحه دیگر سایت لینک می‌دهیم.

در ادامه چند نکته درباره تاثیرات لینک در سئو را ذکر می‌کنم.

۱. تعداد لینک به یک صفحه

هر چقدر یک صفحه از سایت لینک بیشتری را دریافت کند در نتایج جستجو بالاتر خواهد آمد. بنابراین برای صفحه‌ای از سایت که برای یک کلمه کلیدی رقابتی بهینه شده است بهتر است از صفحات زیادی لینک دریافت کند.

انکر تکست تمام لینک های داخلی سایت بهتر است کلمه کلیدی صفحه مقصد باشد. چرا که گوگل از طریق انکر تکست متوجه موضوع صفحه مقصد خواهد شد.

فرض کنید یکی از صفحات مهم سایت ما برای کلمه کلیدی طراحی سایت بهینه شده است. اگر ما بخواهیم از صفحات دیگر سایت به این صفحه لینک بدهیم باید از تمام آن‌ها دقیقا با کلمه کلیدی طراحی سایت لینک بدهیم.

۲. لینک از محتوای صفحات یا از منوها؟

به نظر می‌رسد گوگل، لینک‌هایی که از محتوای صفحات به یک صفحه داده می‌شود را مهم‌تر از لینک‌هایی که از منوی سایت داده می‌شود، می‌داند.

بنابراین قراردادن لینک در داخل صفحات بیشتر توصیه می‌شود. فراموش نکید که اگر در یک صفحه از سایت چندین لینک متوالی به یک صفحه بدهید، گوگل فقط ارزش لینک اول را ترتیب اثر می‌دهد.

این مورد حاوی این نکته است که اگر در یک صفحه ۱۰ بار به صفحه دیگر لینک بدهیم قدرت زیادی را به صفحه مقصد انتقال ندادیم و گوگل فقط همان لینک اول را مهم می‌داند.

۳. لینک های درون سایدبار و فوتر

طبق تحقیقات گسترده‌ای که سایت‌های مرجع سئو در دنیا انجام داده‌اند، لینک‌هایی که در فوتر سایت قرار می‌گیرند از اهمیت بسیار کمی در سئو برخوردار هستند. همچنین لینک‌هایی که در نوار کناری سایت قرار می‌گیرند هم تاثیر بسیار کمی در سئو دارند.

البته منوی بالای سایت از درجه اهمیت بالاتری نسبت به سایدبار و فوتر برخوردار است. از سایدبار و فوتر سایتتان برای دسترسی‌های بهتر کاربر به لینک‌های سایت استفاده کنید و فراموش نکنید اهمیت چندانی به عنوان مبدا لینک ندارند.

البته این نکته را فراموش نکنید که رفتار کاربران سایت ما یکی از آیتم‌های بسیار مهم سئو هستند. قراردادن لینک صفحات مهم سایت در سایدبار و فوتر به کاربران ما کمک می‌کند به منابع مهم سایت ما دسترسی بهتری داشته باشند و پیمایش راحت‌تری در سایت ما انجام دهند.

چقدر مطلب براتون مفید بوده؟

با ستاره به ما امتیاز بدید.

بیشترین امتیاز 5 / 5. تعداد نظرات: 1

بدون هیچ امتیازی البته شما الان امتیاز میدی! میدونم.

پیمان تنگستانی
پیمان تنگستانی
هزاران کلیدواژه در گوگل جستجو کردم تا یاد بگیرم و این جستجو ها همچنان ادامه دارد...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات کاردان سئو